OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Společný projekt „ Jak to chutná v zemi souseda“

 

27.03.2017 prožili žáci naší 8. třídy společně s o rok staršími kamarády partnerské školy Neunburg v. Wald nezapomenutelný den.

Zapojili se do projektu vaření, jehož mottem bylo: „ Jak to chutná v zemi souseda“.

Vybaveni pestrými zástěrkami začali krátce po 10. hodině doslova „ kuchařskou show“ pod vedením MISTRA na slovo vzatém, který se může pyšnit opravdu svým řemeslem a nese jméno ANDREAS MEIER.

Neobvyklé a náročné menu skládající se ze čtyř chodů bylo cílem všech zúčastněných. Šéfkuchař nepotřeboval téměř žádnou řeč, poradil si pouze gesty, pokyny, názorem, humorem, nezapomenutelným talentem, ale především schopností děti zaujmout pro práci, vést je zcela přirozeně k tomu, aby se podílely  na všem společně, jedno, zda stojí vedle sebe dva, kteří mluví jinou řečí. Oči všech jen hrály zvědavostí, úsměv svědčil o spokojenosti, ruce kmitaly, a tak bylo společné dílo úderem 13. hodiny zdárně dokonáno.

Na vkusně upraveném stole se střídaly talíře s jídly, která nás lákala již jen pohledem na ně. Samotné servírování bylo rovněž v rukou dětí.

Těžko se dá vyjádřit a popsat, co pro nás tento den znamenal.

Snad to lépe vyjádří bezprostřední dojmy zúčastněných žáků:

1./ Ludvík: „ Nejvíce mne zaujalo samotné vaření. Nezapomenu na hromadu nádobí. Hodnotím to jako nejlepší den.“

2./ Lucka: „ Nikdy nezapomenu na úžasné vybavení tříd! Líbilo se mi, jaký přístup měli žáci k učitelům a učitelé k nim. Byl to úžasný den!“

3./ Terezka: „ Líbil se mi přístup kuchaře k dětem a práce na počítači. Byl to super den a je to zážitek na celý život! Nikdy nezapomenu na tu legraci a na ty zážitky, které tam byly!“

4./ Natali: „ Nejvíce mne zaujala komunikace s kuchařem. Nezapomenu na to jídlo! Celý den byl super!“

5./ Láďa: „ Organizace byla fajn. Kuchař byl „ týpek“ !“

6./ Kája: „ Líbil se mi přístup německých dětí. Když jsme si navzájem nerozuměli, pomohli jsme si gesty. Vynikající zkušenost kuchaře! Vybavené učebny! Měli jsme přístup k počítačům, k tiskárně……, k cennějším věcem v kuchyni.“

7./ Jana: „ Tento den jsme si velice užili. Přivítal nás vřelý pozdrav paní ředitelky a třídního učitele. I přes jazykovou bariéru jsme si v daných situacích dokázali poradit a společně uvařit chutné jídlo. Krásně nazdobená tabule!...“

 

V 15 hodin jsme poděkovali našemu nezapomenutelnému kuchaři předáním „řádu“ v podobě vařečky s věnováním žáků, učitelů i vedení škol. K ní jsme připojili práci žáků na počítači- brožurku s menu dne v obou jazycích a s několika dalšími  tradičními recepty našich regionů.

 Mezi dárky nechyběla ani  tříjazyčná kniha poběžovické školy z projektu Comenius obsahující nepřeberné množství receptů našich tří partnerských škol v zahraničí.

Zcela na závěr jsme vyslovili srdečné poděkování vedení partnerské školy a třídnímu učiteli našich kamarádů, žáků 9. třídy za jejich organizaci, snahu, srdečnost, otevřenost a skvělý den.

Vedení poběžovické školy, třídní učitelka 11 zúčastněných žáků 8.r. a naše obě učitelky českého jazyka na tamější škole se s poděkováním obracejí i na Centrum Bavaria Bohemia ve městě Schönsee, neboť jeho zásluhou jsme projekt získali, právě oni nám ho finančně zaštítili a rovněž oni byli právě ti, kteří našli tak profesionálního kuchaře. Ještě jednou: „ Díky, díky všem!

                                                       

                           Mgr. M.Šebestová, koordinátora partnerských škol v zahraničí