OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pátek, 22. září se opět přiblížil - Mezinárodní Den bez aut (2017).

Mezinárodní den bez aut spadá pod týden Evropského týdne mobility, který začíná 16. září. Tento den nám, stejně jako celý týden mobility, ukazuje na jiné alternativy dopravy, hlavně ty ekologičtější, jako je třeba kolo nebo městská hromadná doprava, která přepraví více cestujících než automobil. V některých zemích jezdí autobusy na zemní plyn, tím jsou šetrné k životnímu prostředí. Měli bychom si uvědomit negativní vliv výfukových plynů automobilů na stav životního prostředí. U nás se uskutečnil první Den bez aut 15. listopadu 1991 jako reakce na výzvu nizozemské organizace European Youth Forest Action. Od roku 1995 pořádá Den bez aut organizace Děti Země.

Žáci naší školy se opět zúčastnili ankety, která jim tento den připomněla a oni tak mohli se svými učiteli a rodiči na toto téma promluvit.

Většina z nich stále nevěděla, že 22.září je Mezinárodním Dnem bez aut. Auto mají doma téměř všichni (a nejen jedno) a většina si bez něj život již nedovede představit. Do školy jezdí autobusem, vlakem, někteří s rodiči autem. Na otázku jaké způsoby dopravy znáš? odpovídali shodně – auto, autobus, vlak, loď, metro, ale i pěšky. Nejčastější odpovědi na otázku co můžeš udělat pro zdravé životní prostředí? - třídit odpad, chodit pěšky, jezdit na kole, nepálit plasty, recyklovat.

Žáci 5. třídy v hodině pracovního vyučování výtvarně ztvárnili svoji představu Dne bez aut a nejpovedenější práce jsou vystaveny na nástěnce v 2. poschodí školní budovy.

                                                                                                          Marie Kabůrková