OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Ve čtvrtek 1. března 2018 proběhl v naší škole pro žáky sedmého a osmého ročníku velmi zajímavý seminář pod názvem „ Odstraňujeme komunikační bariéry“. Lektorka, paní Bc. Ludmila Bašková, se nám spolu se svojí neslyšící kolegyní Monikou Říhovou věnovala ve dvou blocích, ve kterých seznamovala žáky i pedagogy s problematikou soužití osob slyšících s neslyšícími. Kromě základních informací, které se týkaly Plzeňské unie neslyšících, kde obě lektorky působí, následovalo seznámení se s osobami se sluchovým postižením a vysvětlení základní komunikace s nimi. Dále nám byly přiblíženy a vysvětleny nejčastější mýty, se kterými se v souvislosti s osobami se sluchovým postižením setkáváme. Žákům byl také velmi citlivě a poučně představen a přiblížen každodenní život neslyšících osob. Zároveň jim byl poskytnut návod na řešení situací, do kterých se mohou ve vztahu s hendikepovanými osobami dostat a jak reagovat správně a adekvátně.

V druhé části přednášky se dostali ke „slovu“ i žáci, kteří si zahráli na „Tichou poštu“ pro neslyšící a za pomoci přenášení znakové řeči předali ostatním dětem ve skupince určité slovní spojení. Bylo velmi zajímavé sledovat jejich vzájemnou spolupráci a velké soustředění. Na úplném závěru došlo i  na minikurz znakového jazyka, kde nám byla představena nejzákladnější slova  a pozdravy jako například: Dobrý den, ahoj, jmenuji se, prosím, děkuji apod. K radosti nás všech obě lektorky „přeložily“ naše jména do znakového jazyka a zodpověděly všechny dotazy.

Doufám, že tento příjemný a poučný seminář nebyl poslední a i ostatní žáci naší školy budou mít možnost seznámit se blíže se sluchově postiženými osobami tímto krásným způsobem.

 Děkujeme oběma lektorkám. Ráda bych na závěr použila jejich slova :

 

„Každá mince má dvě strany, aneb na všem špatném se dá najít něco dobrého. Když neslyším, mohu:

- Nerušeně spát při otevřeném okně do rušné ulice.

- Domluvit se přes okno, skleněné dveře, na hlučné diskotéce, na velkou vzdálenost, pod vodou.

- Pracovat a neruší mě hluk z okolí, můžu se plně soustředit.“

 

                                                                                                         

Bc. Pekárová Miloslava