OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Rok 2018 se stal rokem plným významných výročí končících osudovou osmičkou – rok 1918, 1938, 1948 a 1968, která si celá naše republika postupně připomínala. Při hodinách dějepisu jsme na ně také nezapomněli.Příběhy bezpráví – listopadový Měsíc filmu na školách byl letos zaměřen na únorový převrat 1948 a zločiny 50. let.1. listopadu mohli žáci 9. ročníku proniknout hlouběji do této doby prostřednictvím vybraného dokumentárního filmu „Případ dr. Horáková“. Snímek představuje osobnost Milady Horákové a mapuje zinscenovaný proces jako nástroj komunistické propagandy. Cílem bylo získat povědomí o období 50. let v komunistickém Československu, pochopit roli propagandy při procesu s Miladou Horákovou a porozumět pojmu inscenovaný proces. Tvůrci filmu využili vzpomínek pamětníků, dcery a sestry M. Horákové.

 Žáci sledovali film pozorně. A jaké byly jejich pocity?

 „Myslím, že doba, v jaké žila Milada Horáková, byla těžká a náročná. My si to ani neumíme představit …“

„Dojalo mě, jak Milada Horáková trvala na svém názoru do poslední chvíle i přesto, že jí šlo o život …“

 „Bylo to dost smutné, když si uvědomíme, co byli lidé schopni udělat …“

 „Zarazilo mě to nespravedlivé obvinění Milady Horákové a obdivuji její statečnost. Bylo to špatné za strany komunistů.“

 Na film navázala beseda s Mgr. Marií Špačkovou, regionální historičkou a autorkou několika publikací o dějinách naší oblasti. Doplnila další zajímavé informace o tomto období, ochotně odpovídala na dotazy, poutavě vyprávěla příběhy a osudy několika lidí z okolí. Na závěr jí žáci za vše poděkovali potleskem.

                                                                                                                                                                                   Mgr. Božena Kreslová