OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Žádná škola si v dnešní době nedovede představit výuku bez cizích jazyků. Na prvním místě je sice jazyk anglický, ale naše škola se snaží již na počátku 2. stupně zahájit formou nepovinnou i výuku jazyka německého, neboť sousedy z Bavorska máme několik kilometrů od našich hranic.

Právě tam jsme si našli tři partnerské školy- ve městech Schönsee, Oberviechtach a Neunburg v. Wald – a s nimi intenzivně spolupracujeme formou projektů, vzájemných návštěv dětí i učitelů, výukou jazyka českého na dvou z těchto škol, osobními přátelskými návštěvami a stranou nezůstáváme ani aktivním podílem na akcích pořádaných starosty a představiteli těchto měst.

Nejdelší, opravdu záslužná práce, byla započata již v roce 1991 se Základní školou města Schönsee. A právě na této škole bylo dne 13. června velmi živo. Proč? Centrum Bavaria Bohemia nás zařadilo ve spolupráci s Tandemem mezi úspěšné v projektu „SPRACHBOX“.

Ve spolupráci s ředitelkou tamější školy byli vybráni pro účast na tomto projektu jako nejvhodnější žáci 4. tříd, kteří se v daný den navzájem sešli, aby svým výtvarným talentem, vhodnými nápady, fantazií i osobními schopnostmi pracovali se všemi „ kouzly“, jež obrovský „BOX“ skrýval.

Projekt byl v ranních hodinách zahájen úvodním slovem samotné ředitelky, Maria Pfistermeister a své pozdravné slovo přednesla i starostka města Schönsee, Birgit Höcherl. Kouzelný zpěv tamějších žáků v doprovodu hudby jejich pedagogů nás pak výborně nemotivoval do samotné tvořivé činnosti.

Samotné výtvarné práci předcházela jazyková animace v obou jazycích ve formě her, která umožnila žákům navázat užší kontakt a blíže se poznat. Vzájemná komunikace probíhala s úsměvem, s chutí a v tomto duchu jsme se také přenesly do prostoru pracovního. Ve čtyřech smíšených skupinkách jsme na plátno výtvarně ztvárnili nápad každého z nás, nezapomněli jsme ani na to, že mluvíme již oběma řečmi a známe svoje jména a trochu i zem našeho souseda.

Celé dopoledně se neslo v duchu tvořivé činnosti, výborných vzájemných nápadů, pohody, radosti z toho, co máme již před sebou a co ještě zrealizujeme.

Posílila nás i společná svačina a chvíle aktivního odpočinku v prostorách školního dvora.

Ani jsme se nenadáli a bylo zde poledne, kdy nás čekala prezentace toho, co nám kouzelný „SPRACHBOX“ dal. Bylo co obdivovat, hlavně v očích učitelů, jež byli celé dopoledne pouhými rádci a pozorovateli, akční byli, a to přímo bravurně, jejich děti.

Mnohokrát děkujeme Centru Bavaria Bohemia města Schönsee za tento přínosný projekt a těšíme se na další nabídky, které nás už nyní lákají.

                                                                                 Jménem všech zúčastněných pedagogů a žáků Mgr. M.Šebestová