OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Základní škola Poběžovice

V roce 1903 byla pod vedením řádových sester M.Alfredy a M.Leontije vybudována nová klášterní budova/ vedle současné školní budovy/ pod názvem „Domov Karla Boromeje“ společně s dívčí měšťanskou školou a pensionátem. Byla však soukromá a obec se proto snažila o vznik veřejné měšťanské školy. O ni se zasloužil děkan Šanda. Hrabě Coudenhove Calergi dal k dispozici stavební pozemek. Byl vydán souhlas s novostavbou, která měla přijít na 2 000 000 korun českých.

Základní kámen byl položen v roce 1936, k slavnostnímu otevření došlo na podzim roku 1937- Budova školy byla tehdy jednou z nejkrásnějších a nejmodernějších v západních Čechách. Nevýhodou bylo její umístění u silnice, ale pohled od jihu přes městský rybník jí dodával osobní kouzlo.

V roce 1938 bylo vedení školy i vyučování řádovým sestrám odňato a ředitelem byl jmenován Josef Drachsler z měšťanské školy v Horšovském Týně a od května 1939 Karl Hannakam. Škola měla tehdy 4 třídy pro hochy a 4 třídy pro dívky, krátce i 5.třídu.

V letech 1939/ 1940 zde působilo kromě ředitele celkem 11 vyučujících.

Počátkem 40.let dostala škola nový název „Hauptschule“/ základní škola/. Vedení se ujali dočasně Peter Rautschka a Anton Gulden.

Koncem války byla z velké části škola používána jako provizorní lazaret. V dubnu 1945 bylo vyučování zrušeno. Po skončení 2.světové války převzal budovu stát a vyučování v ní probíhá dodnes.